Başlangıç » Nedir » Doğal antioksidanların besinsel kaynakları nelerdir?

Doğal antioksidanların besinsel kaynakları nelerdir?

Posted by: Tuncay Demir 13 Ağustos 2010 Yorum Yaz

Doğal antioksidanların besinsel kaynakları nelerdir? Beslenme Gıda
A Vitamini: Kayısı, havuç, domates, portakal, ıspanak, brokoli, şeftali, lahana gibi yeşil-sarı sebze-meyveler, karaciğer, balık, süt ve yumurta en zengin A vitamini kaynaklarıdır.
C Vitamini: Maydanoz, yeşilbiber, ıspanak, asma yaprağı, brokoli gibi yeşil sebzeler, turunçgiller, çilek, kızılcık, kuşburnu ve kiraz da yoğun olarak bulunur.
E Vitamini: Bitkisel sıvı yağlar, yeşil yapraklı sebzeler, yağlı tohumlar ve bunlardan elde edilen yağlar, tahıl taneleri ve kuru baklagiller en iyi kaynaklarıdır.
Flavonoidler: Soğan, pırasa, patates, lahana, brokkoli, ıspanak, çilek, elma, vişne, kiraz, erik, siyah üzüm, turunçgiller ve yeşil çay en yaygın besinsel kaynaklarıdır.
Selenyum: Selenyum içeren besinlerin yetiştiği toprağın selenyum miktarına bağlı olarak tahıl ürünlerinde ve baklagillerde, ayrıca et, böbrek, yürek gibi sakatatlarda, balık ve deniz ürünlerinde bulunur.
Çinko: Et, süt, peynir, yumurta, deniz ürünleri ve balık gibi hayvansal gıdaların hepsi çinkodan zengindir. Ayrıca, tam tahıl ürünleri, kurubaklagiller, soya fasulyesi ve ayçiçeği çekirdeği de iyi kaynaklarıdır.
Kaynak: Uzm. Dyt. Bengul Akgun’un saglik.turk.net web sitesinde yayımlanan “Antioksidanlar hakkında bilinmesi gerekenler” yazısından derlenmiştir (Ziyaret Tarihi: 11/08/2010).


2010-08-13