Başlangıç » Nedir » Fermente Süt Ürünü, Yoğurt, Kefir, Kımız ve Ayranı Tanımları

Fermente Süt Ürünü, Yoğurt, Kefir, Kımız ve Ayranı Tanımları

Posted by: Tuncay Demir 20 Şubat 2010 Yorum Yaz

Fermente Süt Ürünü, Yoğurt, Kefir, Kımız ve Ayranı Tanımları Beslenme Gıda
Fermente süt ürünü: Sütün uygun mikroorganizmalar tarafından fermentasyonu ile pH değerinin koagülasyona yol açacak veya açmayacak şekilde düşürülmesi sonucu oluşan ve içermesi gereken mikroorganizmaları yeterli sayıda, canlı ve aktif olarak bulunduran süt ürünüdür.
Yoğurt: Fermentasyonda spesifik olarak Streptococcus thermophilus ve Lactobacillus delbrueckii subsp. bulgaricus’ un simbiyotik kültürlerinin  kullanıldığı fermente süt ürünüdür.
Kefir: Fermentasyonda spesifik olarak Lactobacillus kefiri, Leuconostoc, Lactococcus  ve Acetobacter cinslerinin değişik suşları ile laktozu fermente eden (Kluyveromyces marxianus) ve etmeyen mayaları (Saccharomyces unisporus, Saccharomyces cerevisiae ve Saccharomyces exiguus) içeren starter kültürler ya da kefir tanelerinin  kullanıldığı fermente süt ürünüdür.
Kımız: Fermentasyonda spesifik olarak Lactobacillus delbrueckii subsp. bulgaricus ve Kluyveromyces marxianus kültürlerinin kullanıldığı fermente süt ürünüdür.
Ayran: Yoğurda su katılarak veya kuru maddesi ayarlanan süte Streptococcus thermophilus ve Lactobacillus delbrueckii subsp. bulgaricus’ un kültürleri katılarak hazırlanan fermente süt ürünüdür.
Kaynak: Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliği Fermente Süt Ürünleri Tebliği Resmi Gazete: 16.02.2009-27143.2010-02-20