Başlangıç » Nedir » HCPS (Holland Conditioning Parking Ventilation System) itme etkili (impuls/jet) fanlar

HCPS (Holland Conditioning Parking Ventilation System) itme etkili (impuls/jet) fanlar

Posted by: Ne Nedir 22 Haziran 2011 Yorum Yaz

HCPS (Holland Conditioning Parking Ventilation System) itme etkili (impuls/jet) fanlar Otopark
Dünyada olduğu gibi ülkemizde de park alanı gereksinimini karşılamak üzere çok sayıda kapalı otopark yapılmaktadır. Gelişen pazara daha ekonomik çözümlerin sunulması araştırmaları aralıksız sürdürülmektedir.
Havalandırma kanalı gerektirmeyen jet etkili fanlar, impuls ve/veya indüksiyon tanımları ile ifade edilmektedir. Otopark içinde güvenli, havalandırılmış bir ortam oluşturmak için, tavan boyunca yerleştirilmiş kanallar havanın toplanması yerine, kanal olmadan fanlar yardımı ile egzoz şaftlarına yönlendirilmesi esas alınmıştır.
HCPS  (Holland Conditioning Parking ventilation System) İtme etkili (İmpuls / Jet) fanlarının kullanımı temeline dayanan otopark havalandırma sistemlerinde getirdiği yeniliklerle tanınan deneyimli bir firmadır.   “Jet Fan”’ tanımı da HCPS tarafından yapılan geliştirme araştırmaları sonucunda, itme etkili (impuls) yerine, “indüksiyonlu” olarak ifade edilecektir. Bu çeşit havalandırma tünel havalandırılması uygulamalarında elde edilen bilgi birikimi sonrasında uygulamaya konulmuştur.
Tünel uygulamalarında trafik akışına dik havalandırma yöntemlerinin yetersizliği yaşanan yangın faciaları sonrasında tespit edilmiş ve akışa paralel havalandırma metoduna geçiş yapılmıştır.   
Kaynak: M. Oğuz Aydoğdu’nun Mart 2009’da Tesisat Dergisi’nde yayımlanan “Otopark Havalandırmasında Ekonomik Çözümler” konulu makalesinden derlenmiştir.2011-06-22