Başlangıç » Nedir » Katıların iletkenliği

Katıların iletkenliği

Posted by: Ne Nedir 3 Eylül 2010 Yorum Yaz

Katıların iletkenliği Fizik
Katı iletkenlerdeki atomların en dış yörüngelerinde genellikle birkaç elektron bulunur. Bu elektronlar değerlik elektronları olarak adlandırılmış olup atomdan çok kolay ayrılabildikleri gibi komşu atomlara da kolayca geçebilirler. Elektronlar atomlar arasında maddenin sıcaklığına bağlı olarak sürekli hareket ederler. Elektriksel kuvvet etkisi ile de bir enerji kazanan bu serbest elektronlar pozitif yüklerin engellemesi nedeniyle doğrusal yörünge ile hareket edemezler. Dolayısıyla da elektronların hareketine iletken maddenin gösterdiği direnç farklı farklı olur. Bu da bize katı maddelerin iletkenliklerinin farklı olduğunu gösterir.
Metallerin iletkenliği elektronların hareketine bağlıdır. Bir metalde ne kadar çok serbest elektron bulunursa o metal o derecede iyi iletkendir. Örneğin; altın, gümüş, bakır, alüminyum gibi metaller diğer metallere göre daha çok serbest elektron bulun­durduğundan iyi iletkendir. Katı maddelerde iletkenlik ayrıca maddenin cinsine, boyuna ve kesitine bağlı olarak değişir.
Kaynak: Milli Eğitim Web Sitesinde Yer Alan “Mesleki Açık Öğretim Lisesi “Fizik 5 (Hazırlayan: Fazlı Erol – Süleyman Kırmızıoğlu)” Ders Notlarından Derlenmiştir (Ziyaret Tarihi: 01/02/2010).2010-09-03