Başlangıç » Nedir » Kızılötesi (İnfrared – IR) ışıma nerelerde kullanılır?

Kızılötesi (İnfrared – IR) ışıma nerelerde kullanılır?

Posted by: Ne Nedir 12 Temmuz 2010 Yorum Yaz

Kızılötesi (İnfrared – IR) ışıma nerelerde kullanılır? Fizik
Eşyaları kurutmakta veya ısıtmakta kullanılır. Örneğin, endüstride boya kurutulmasında IR lambaları kullanılır. Bir restorandaki pişmiş yemekler IR lamba ile sıcak tutulabilir. Sıcak cisimler IR ışınları yayarlar. Bundan dolayı askeri amaçla, ısı kaynağı arayan füzeler geliştirilmiştir. Bu füzeler, hedeflerini onların yaydıkları IR ışınlarını aramak suretiyle vururlar. IR ışıması aynı zamanda tümörlerin aranmasında da kullanılır.
IR ışıması da görünmez olup, görünür ışıktan daha büyük bir dalga boyuna sahiptir. Elektromanyetik tayfta, görünür ışık bandının kırmızı ucundan sonra yer alır. IR ışıması soğurulduğunda ısıyayar. Aşırı ısı ise doku yanmasına yol açabilir. IR ışımasını aramanın bir yolu özel olarak yapılmış ve IR'ye hassas filmler kullanmaktadır. IR ışıması endüstride bilinmeyen maddelerin tayininde kullanılır. Bir madde IR ışınlarına maruz bırakılırsa, madde içindeki atomlar titreşmeye başlarlar. Maddedeki her bir bileşiğin titreşimleri bir makine tarafından kaydedilen bir spektrum (tayf) meydana getirir. Her bileşiğin kendine has parmak izi gibi bir IR tayfı vardır. Petroldeki bileşiklerden çoğu bu yolla belirlenmiştir.
Kaynak: Prof. M. Selami Kılıçkaya, Editör: Yrd. Doç. Dr. Ali Cemalcılar, “Temel Fizik”, T.C. Anadolu Üniversitesi Yayınları No: 674, Açıköğretim Fakültesi Yayınları No: 331, ISBN 975 – 492 – 348 – 5, 1996.2010-07-12