Başlangıç » Nedir » Koç ekolünün yeni nesil yöneticileri

Koç ekolünün yeni nesil yöneticileri

Posted by: Ne Nedir 1 Ekim 2011 Yorum Yaz

Koç ekolünün yeni nesil yöneticileri Organizasyon Yöneticilik
“Koç Ekolünün Yeni Nesil Yöneticileri Daha Global Ve Liberal”
Nedim Esgin/Arçelik Eski Genel Müdürü
Aile Değerleri Yüksektir
Koç ekolünden alt seviyelerden başlanılır, zaman içinde kimileri elenir, kimileri yükselir. Bu yöneticilerini genelde kendi içinden seçen ve kendi kültürü ile yetiştiren bir yaşam şeklidir. Aidiyet duygusu, hukuk ve etik kurallara uyumu yüksek bir ekoldür. Yöneticiler çok çalışır, bu nedenle konservatiftirler. Gece hayatına ve sosyal hayata katılımları sınırlı ama aile değerleri yüksektir.
Terfide Profesyonel
Dışardan fazla transfer yapmayan gruptan, başarılı olanlar da nadiren ayrılırlar. Koç ekolü diğer Türk şirketlerine göre seçme, yerleştirme, değerlendirme ve terfi konularında oldukça objektif ve profesyonel diyebilirim. Bu ortam iyilerin Koç’ta çalışmak istemelerini, böylece topluluğun başarılı ve sadık insanlardan oluşmasını sağlıyor.
Koç Bana Neler Kattı?
Koç Holding bünyesinde değişik şirket ve pozisyonlarda çalıştım. Yine yurtdışı görevlerde yer aldım ve değişik kültürleri tanıdım. Bu durum benim muazzam bir tecrübe edinmeme, geniş bir çevre ve değerli ilişkilere sahip olmama neden oldu. Dünyanın en önemli eğitim kurumlarının üst düzey yönetici seminerlerine katıldım. Dolayısıyla kişisel gelişim açısından da Koç Holding’in rolü büyük. Bu edindiğim değerler, büyük dünya devi şirketlerle iş yaparken rahat etmemi, aynı dili konuşmamı sağladı.
Yeni Nesil Koçluların Profili
Yeni nesil Koç yöneticilerinin iş dünyasının yenilikçi, hızlı ve daha sert şartlarına uygun olan gerekli değişimi geçirdiklerini gözlemliyorum. Daha fazla inisiyatif alabilen, daha liberal, daha az konservatif ve tabii ki daha globaller. Birde son yıllarda holdingin tüm büyük dünya şirketlerinde olduğu gibi finansal performansa öncelik vermesi dünyaya daha fazla entegre olan, sonuç odaklı yöneticilerin ön plana çıkmasını sağladı.
Kaynak: Nilüfer Gözütok’un capital.com.tr web sitesindeki “En Güçlü Ekoller” yazısındanderlenmiştir (Derleme Tarihi: 17/06/2011).2011-10-01