Başlangıç » Nedir » Mekantronik eğitimine dünyadan örnekler

Mekantronik eğitimine dünyadan örnekler

Posted by: Mehmet Kara 25 Mart 2010 Yorum Yaz

Mekantronik eğitimine dünyadan örnekler Mekatronik
Japonya’da Tokyo Üniversitesi Mekano Enformatik Bölümü (Department of Mechano Informatics) ve Toyohaski Üniversitesi, Mekatronik Mühendisliği eğitimi vermektedir. Hong Kong Politeknik’ te (The City Polytechnic of Hong Kong) 1990 itibarıyla mekatronik mühendisliği eğitimi temel bilim dalı olarak uygulanmaktadır. Japonya’da Sendai’de “Mechanical Engineering Group” un Mekatronik ve Hassas Mühendislik dalı altında Choan Laboratuvarında; “Institute of Fluid Science” ın Mekatronik ve Hassas Mühendislik dalı altında Tani, Nanbu, Tokagi ve Kono Laboratuvarlarında yine mekatronik konularında çalışmalar yapılmaktadır.
Danimarka’da ‘Danimarka Mekatronik Kurumu’ (Denmark Mechatronic Association) ve ‘Kopenhag Mekatronik Atılımı’ (Copenhagen Initiative in Mechatronics) isimli kuruluşlara rastlanmıştır. Danimarka Teknik Üniversitesinde (The Technical University of Denmark) mekatronik kursları mevcuttur.  Danimarka Furtwangen’de “The University of Applied Sciences” da Bilgisayar ve Elektrik Mühendisliği Bölümünde Master seviyesinde Mekatronik işlenmektedir.  
İrlanda’da “University College Cork” da Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümüne bağlı Mekatronik Araştırma Laboratuvarı’nda çalışmalar sürmektedir. Almanya’da mekatronik çalışmaları 1992 yılı itibarıyla Dortmund ve Kaiserslautern Üniversitelerinde kurulan mekatronik merkezleri ile görülebilmektedir (Centres for Mechatronics at the Universities of Dortmount and Kaiserslautern). İsviçrede 1984’de ‘İsviçre Teknoloji Enstitüsü’ (Swiss Federal Institute of Technology) öğrencilere mezuniyet sonrası kursları ve makina mühendisliğinin bir alt dalı olarak ‘Mekatronik’ seçeneğini sunmuştur. Finlandiyada 1985’te Mekatronik Grup (Mechatronic Group) kurulmuş ve araştırma dalı olarak 1987 itibarıyla 4 üniversitede eğitim verilmeye başlanmıştır. Hollandada 1989 yılında ‘Twente Mekatronik Araştırma Merkezi’ (Mechatronics Research Centre Twente) kurulmuştur. Belçika’da 1986’dan bu yana ‘Katolik Leunen Universitesi’ (Katholieleke Universiteit Leuven) mezuniyet sonrası bir yıllık program yürütmekte, 1989’dan bu yana ise, Elektromekanik Mühendislikte Mekatronik (Mechatronics in Electromechanical Engineering) olarak bir seçenek sunmaktadır.
Avusturya’da 1990’dan beri Mekatronik eğitimi ‘Linz John Kepler Üniversitesi’ (Jochannes Kepler Universitat Linz)’de verilmektedir. New South Wales-Camperdown’da “University of Sydney” de Mühendislik Fakültesi’nin Uzay, Makine ve Mekatronik Mühendisliği okulunda eğitim verilmekte ve yine aynı üniversiteye bağlı “Australian Centre for Field Robotics” de çalışmalar sürmektedir. Perth’de “The University of Western Australia” da Mekatronik Mühendisliği bölümünde mühendislik eğitimi verilmektedir. Viktorya’da “Monash University” de Mühendislik Fakültesi’nde Makine Mühendisliği Bölümü’nde Mekatronik konusunda çalışılmaktadır. Brisbane’de “ The University of Queensland” da Makine Mühendisliği Bölümü’nde Mekatronik konusunda çalışılmaktadır. Sidney’de “University of New South Wales” de Makine ve İmalat Mühendisliği Okulun’da Mekatronik Mühendisliği konusunda çalışmalar devam etmektedir.
İngiltere’de Greater London-Soutwork’da “South Bank University” de Mühendislik Sistemler ve Dizayn Okulunda Mekatronik ve Kontrol Araştırma Grubu altında çalışmalar yürütülmektedir. Avon-Bristol’de “University of Bristol” de Tıp ve Cerrahi’de Mekatronik Araştırma ve Geliştirme Merkezinde çalışmalar sürmektedir. Bailrigg-Lancas-ter’de “Lancaster University” de Uygulamalı Fen Bilimleri Fakültesi’nin Mühendislik Bölümünde Mekatronik Araştırma Grubu tarafından konuyla ilgili çalışmalar yürütülmektedir. Strand-Londra’da, “King’s College London-University of London” ın Makine Mühendisliği Bölümü’nün Mekatronik ve Üretim Sistemleri Merkezi’nde çalışmalar yapılmaktadır. Edinburg’da “Napier University” de “The Faculty of Engineering and Computing” de Enformasyon Teknoloji Programı altında Master seviyesinde Mekatronik işlenmektdir. Özellikle University of Dundee ve Loughborough University ‘Mekatronik Profesörü’ ünvanı 1992’den itibaren kullanmaktadır. IMechE ve IEE İngiltere’de ‘Mekatronik Formu’ düzenlemişlerdir. Mekatronik konulu konferanslar 1989’dan sonra farklı şehirlerde yapılmaya başlanmıştır. İngiltere’de 1991 yılı itibarıyla uluslararası nitelikte bir dergi olan “Mechatronics” dergisi çıkarılmaktadır.
Kanada’da “Southern Alberta Institute of Technology (SAIT)” de Otomasyon Sistemleri Mühendislik Teknolojisi programında Mekatronik konusunda çalışılmaktadır. Ontario’da “University of Waterloo” da Makine Mühendisliği bölümünde Mekatronik opsiyonunda çalışmalar devam etmektedir.
Amerika Birleşik Devletleri’nde mekatronik konusu Japonya ve Avrupa’dan daha yavaş bir gelişme kaydetmiştir. Başlangıçta Uluslararası Çalışma Toplantıları gibi yılda bir olacak şekilde organizasyonlar yapılmış, ancak 1994 yılı itibarıyla mekatronik eğitimi üniversitelerde farklı program ve içerikleriyle başlamıştır. 1996 yılından bu yana ASME tarafından ‘Transactions on Mechatronics’ isimli uluslararası nitelikte bir dergi çıkarılmaktadır. Virginia, Blackburg’da “Virginia Poltechnic Institute and State University (Virginia Tech.)” de Makine ve Elektrik – Bilgisayar Mühendisliği’nde Mekatronik kursları açılmıştır. A.B.D.’deki ilk Mekatronik Mühendislik Fakültesi ise Chico State’deki “Chico State University” de 1997 yılında hizmete girmiştir. Florida’da “Florida Institute of Technology (Florida Tech.)” de Makine ve Uzay Mühendisliği Bölümü’nde, Makine Mühendisliği Programı kapsamında Mekatronikkonusunda çalışmalar devam etmektedir.  San Diego State’deki “San Diego State University” de Mühendislik Kollejinde Mekatronik Laboratuarı hizmete girmiştir. Utah’da “University of Utah” da Makine Mühendisliği Bölümü’nde Mekatronikkonusunda çalışmalar yapılmakta; öğrenciler arasında yarışmalar düzenlenmektedir. Washington’da “University of Washington” da Mühendislik Kollejinde farklı disiplinler altında Mekatronik eğitimi verilmektedir. Pasadena’da “California Institute of Technology” de Kontrol ve Dinamik Sistemler Programı kapsamında Mekatronik ile ilgilenilmektedir. Illinois’de Urbana-Champaign Kolleji Mühendislik Bölümünde MekatronikLabotatuvarı’nda disiplinler arası eğitim verilmektedir.
Çin Halk Cumhuriyeti’nde “ Foshan University-School of Mechatronics Engineering” de Mekatronik ve Otomasyon Mühendisliği Bölümü’nde ve ilgili Laboratuvarlarda 1986 yılından beri eğitim verilmektedir. Malezya’da “International Islamic University Malaysia” nın “Kulliyyah of Engineering, IIUM’da Mekatronik Mühendisliği Bölümü’nde bu konuda çalışmalar yürütülmektedir. Pakistan’da Lahore’da “The University of Engineering & Technology” de 2001 yılından itibaren Mekatronik Mühendisliği hizmete girmiştir. Singapur’da “Tamasek Polytechnic Engineering School” da Mekatronik Mühendisliği bölümünde çalışmalar devam etmektedir. Singapur’da “Institute of Technical Education” da Mekatronik Eğitimi verilmektedir. Tayland, Bangkok’daki “Asian Institute of Technology” in Gelişen Teknolojiler Okulu’nda Mekatronik üzerinde çalışılmakta ve bu konuda da yayınlar yapılmaktadır.
Kaynak: Metin Gümüş ve Ark., “Otomotiv Mekatroniği Eğitimi”, Otomotiv Teknolojileri Kongresi, 2004.2010-03-25