Başlangıç » Nedir » Türklerin Eski inanışlarıyla İslam Dininin Benzeyen Yönleri nelerdir?

Türklerin Eski inanışlarıyla İslam Dininin Benzeyen Yönleri nelerdir?

Posted by: Sedat Aslan 6 Haziran 2010 Yorum Yaz

Türklerin Eski inanışlarıyla İslam Dininin Benzeyen Yönleri nelerdir? İlahiyat
Eski Türklerde “tek tengri” (kendi özüne benzer yüce tanrı) ifadesi kullanılmaktadır. Bu tarif İslam'ın eşi ve benzeri olmayan Allah inancıyla benzeşmektedir.
Yine Türklerin eski inançlarında; ruhun ölümsüzlüğü cennet ve cehennem inançları da İslam'ın ahiret inancı ile benzeşir.
İslam dininin ahlak esasları Türklerin fıtri özelliklerine uygundur.
Yiğitlik, mertlik, dürüstlük İslam dinince övülen özelliklerdendir. Yine yalan, hırsızlık ve riya benimsenmeyen ve cezası olan davranışlardır. Bu özelliklerin uyuşması seçimde önemli etken olmuştur.
Türkler temizdirler. İslam da temizliği emreder. Türkler sahip oldukları inançları, vatanları, gelenekleri uğruna savaşan bir millettir. İslam ise Allah yolunda vatan uğrunda savaşmayı, şehitlik ve gazilikle isimlendirip inananlarını cennetle müjdelemektedir. İşte Türklerin inanç, ahlak ve yaşayış tarzlarının İslam'a uygun oluşu, onların Müslüman olmalarını kolaylaştırmıştır.
Kaynak: Milli Eğitim Web Sitesinde Yer Alan “Mesleki Açık Öğretim Lisesi Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 2 (Hazırlayan: İlhami SAZAK)” Ders Notlarından Derlenmiştir (Ziyaret Tarihi: 01/02/2010).


2010-06-06