Başlangıç » Nedir » Yalıtım nedir?

Yalıtım nedir?

Posted by: Ne Nedir 12 Temmuz 2010 Yorum Yaz

Yalıtım nedir? Isı Transferi
Isı enerjisi, yüksek sıcaklık bölgelerinden düşük sıcaklık bölgelerine doğru taşınır. Bazen bu ısı akışını durdurmak veya kontrol altına almak gerekir. Isı hareketi, yalıtım yoluyla kontrol edilebilir.
Bazı şeyleri sıcak tutmak için de yalıtım yapılır. Soğuk bir kış gününde termos içerisinde çay veya kahve gibi sıcak içecekler korunabilir. Evlerimizde yalıtım, enerji tasarrufu için yapılır. Yalıtım suretiyle evimizin çok sıcak veya çok soğuk olması önlenebilir.
Evlerde yalıtım yapmanın bir yolu, duvarlar ve çatıda inşaat sırasında izocam gibi cam yünü kullanmaktadır. Bu cam yünü denilen madde, birbirine çok sıkı şekilde paketlenmiş olan cam yünü elyaflarından yapılmıştır. Elyaflar arasında hava boşlukları vardır. Ancak ne hava ne de cam ısıyı iyi iletemezler. Taşınım olayı için hava boşluğu çok küçüktür. Duvarların ve çatının yalıtılmasıyla bir evdeki ısı kaybı en aza indirgenebilir.
Çatı ve duvarlara ilaveten, kapılar ve pencereler de yalıtılmalıdır. Bunları yalıtmanın bir yolu, yalıtkan şeritler kullanmaktır. Bu yalıtkan şeritler dış hava ile taşınım yapabilecek hava akımını keserler. Ayrıca, pencerelerde çift cam kullanmak ve ısıcam adı verilen özel camlar kullanmak çok yerinde olacaktır.
Kaynak: Prof. M. Selami Kılıçkaya, Editör: Yrd. Doç. Dr. Ali Cemalcılar, “Temel Fizik”, T.C. Anadolu Üniversitesi Yayınları No: 674, Açıköğretim Fakültesi Yayınları No: 331, ISBN 975 – 492 – 348 – 5, 1996.


2010-07-12