Başlangıç » Nedir » 2.9 metre boyunda ahşap tabanlı, katlanabilir ve 4 hp motoru olan bir bot için resmi bir belge taşınması zorunlu mudur?

2.9 metre boyunda ahşap tabanlı, katlanabilir ve 4 hp motoru olan bir bot için resmi bir belge taşınması zorunlu mudur?

Posted by: Ne Nedir 6 Ocak 2010 Yorum Yaz

2.9 metre boyunda ahşap tabanlı, katlanabilir ve 4 hp motoru olan bir bot için resmi bir belge taşınması zorunlu mudur? Denizcilik
Ulusal mevzuatta yer alan “Özel Teknelerin Donatımı, Kaydı ve Belgelendirilmesi ile Özel Tekneleri Kullanacak Kişilerin Yeterlikleri Hakkında Yönetmelik”, “İkinci Bölüm”, “Özel teknelerin belgelendirilmesi, belgenin yenilenmesi ve kaydın terkini”, Madde 6-(4)’te “ Şişme botlardan alt yapısı (tabanı) sabit olup, üst yapısı şişirilebilir ve katlanabilir olanlarına ve alt yapısı da katlanabilir boyu 4 metreden büyük olan şişme botlara ÖTB düzenlenir.” hükmü uyarınca, söz konusu botun özel tekne olacağı, bu itibarla, Denizcilik Müsteşarlığına bağlı en yakın Bölge Müdürlüğü/ Liman Başkanlığı ile irtibata geçilerek “Özel Tekne Belgesi- ÖTB” çıkartılması ve mezkur botun kayıt altına alınması, botu kullanmak için gemici ve üstü yeterliliğe sahip olunmaması halinde ise “Amatör Denizci Belgesi – ADB” edinilmesi gerekmektedir.
Kaynak: Sık Sorulan Sorular, Denizcilik Müsteşarlığı – Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü Web Sitesi, Ziyaret Tarihi:15/05/2010.



2010-01-06

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir