Başlangıç » Nedir » Bilgisayarın tarihi

Bilgisayarın tarihi

Posted by: UBilişim 17 Mart 2010 Yorum Yaz

Bilgisayarın tarihi Bilişim
14 Şubat 1946 tarihinde ABD’nin Pennsylvania Üniversitesinde ENIAC (Electronic Numerical Integrator And Computer) adında ilk bilgisayar geliştirildi. ENIAC 30 ton ağırlığında büyük bir odaya sığabilen ve yaptığı işler kısıtlı olan bir makinedir. ENIAC’dan sonra geliştirilen diğer önemli bilgisayar UNIVAC 1 (Universal Auto­matic Computer) bir ilke imza atmış ve ilk olarak manyetik bant yardımcı bellek ola­rak kullanılmıştır. Bu ilk bilgisayarların geliştirilmesine paralel olarak bilgisayarlar artan bir şekilde insanların yaşantısına girmiştir.
Transistörlerin bulunması ikinci kuşak bilgisayarların yapılmasının habercisi ol­muştur. Bilgisayar çağında yeni bir dönemin başladığı bu dönemde daha küçük, da­ha hızlı ve daha güvenilir sonuçlar veren bilgisayarlar üretilmiştir.
Üçüncü kuşak bilgisayarlar, IBM şirketinin System/360 adlı bilgisayarını tanıtması ile başlamıştır. Bu bilgisayarda transistör yerine entegre devreler kullanılmıştır. Böylece bu bilgisayarlar hacim olarak küçülmüş, hafızaları büyümüş, hızları artmış ve maliyetleri düşmüştür.
Dördüncü kuşak bilgisayarların üretimi entegre devrelerinin yerine mikro işlemci­lerin kullanılması ile başlamıştır. Mikro işlemcilerin kullanılmaya başlaması ile bir­likte bilgisayar boyutları iyice küçülmüş, kapasite ve hızları artmış ve maliyetleri iyice azalarak herkesin kullanımına olanak verecek düzeylere ulaşmıştır.
Kişisel bilgisayarlar (Personal Computers) 1980’lere kadar masa üstünde kullanılabilecek büyüklükteydiler ve masaüstü bilgisayarlar (desktop) olarak anıl­maktaydılar. Gelişen teknoloji ile birlikte bilgisayarlar daha da küçülerek diz üstünde kullanılabilecek duruma getirilmiş ve bunlara da dizüstü (laptop) bilgisayarlar adı verilmiştir.
Kaynak: Prof. Dr. Yaşar HOŞCAN, Prof. Dr. Şefik YAŞAR, Yrd. Doç. Dr. C.Hakan KAĞNICIOĞLU, Doç. Dr. Ferhan ODABAŞI, Yrd. Doç. Dr. Ayşen Gürcan NAMLU, Öğr. Grv. M. Emin MUTLU, Hüryaşa ASLAN, İsmail KAYMAK; Editör: Prof. Dr. Yaşar HOŞCAN; “Bilgisayar”, Bölüm: Bilişim Teknolojisi (Yazar Yrd. Doç. Dr. C. Hakan KAĞNICIOĞLU); T.C. ANADOLU ÜNİVERSİTESİ YAYINLARI NO: 1059, AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİ YAYINLARI NO: 582, 1998.2010-03-17