Başlangıç » Nedir » Otomatik otopark sistemlerinde park edilebilir araç ölçüleri ne kadardır?

Otomatik otopark sistemlerinde park edilebilir araç ölçüleri ne kadardır?

Posted by: Ne Nedir 25 Mart 2010 Yorum Yaz

Otomatik otopark sistemlerinde park edilebilir araç ölçüleri ne kadardır? Otopark
Otomatik park sistemlerinde sisteme park edebilen araç ölçülerinin büyük bir önemi vardır. Planlamalarda dış aynaların taşması da göz önünde bulundurularak 5,00 m uzunluk, 2,10 m genişlik ve 1,70 m yükseklik temel alınmalıdır. Bu ölçülerle şu anda pazarda bulunan standart limuzin ve kombi araçların park edilmesine imkan sunulmaktadır. Eğer lüks sınıfa ait daha büyük binek araçlar park edecekse, uzunluk yaklaşık 5,30 m ve genişlik 2,20 m olarak değiştirilmelidir. Van, küçük minibüs, ticari araçlar (transporter) ve arazi araçları yaklaşık 2,00 m ile 2,20 m arasında daha büyük bir park hücresi büyüklüğüne ihtiyaç duyarlar. Yüksek raf sistemli otoparklarda farklı yüksekliklere sahip park yerleri planlanabilir.
Park edecek araçların azami ağırlıkları yükleme durumuna ve donanıma bağlı olarak boş ağırlık ve müsaade edilen azami toplam ağırlık arasında yer almaktadır. Bugün uygulamada genellikle 2.500 kg’a kadar azami ağırlıklara müsaade edilmektedir.
Kaynak: Bayer, Edwin., Tercüme: Ahmet Savaş,“Parkhauser aber richtig – Ein Leitfaden für Bauherren, Architekten und Ingenieure” (Otoparkları Doğru Tasarlamak – İnşaat Şirketleri, Mimarlar Ve Mühendisler İçin Bir Kılavuz), Bau+Technik GmbH, ISBN 3-7640-0467-3, 2006.


2010-03-25