15 Mayıs 2011

Web’de satış yapmada grafikleri hafifletmek neden önemlidir?

E-Ticaret
E-Ticaret

Her bir sayfayı hafif tutmanın bir yolu da metin temsil eden tüm grafiklerin gerçek HTML metnine dönüştürülmesidir. Bir başka yaklaşım da tek tek ürün görüntülerinin dosya boyutlarını küçültmektir. Çoğu ürün görüntüsü sürekli-ton fotoğrafları şeklindedir. Bu bakımdan ürün fotoğraflarının 24 bit JPEG olarak saklanması iyi olur. JPEG dosyalarını kaydederken kalite düzeyleri için denemeler yapın. Örneğin, photoshop’daki düşük-kalite seçimi dosya boyunu küçültecek ve görsel bakımdan da kalite tatminkar olabilecektir.

Bir e-ticaret sitesinin izlediği genel bir kural, her bir sayfayı en fazla 35 K-50 K boyutunda tutmaktır.

Bir başka tavsiye de, fazladan yükleme süresinden tasarruf etmek, devamlılığı teşvik etmek ve estetik düzeyi yükseltmek için, farklı sayfalarda aynı grafikleri kullanmak olabilir. Örneğin, bir sayfada bir departman hakkında fikir vermek için başparmak tırnağı boyunda bir görüntü kullanabilirsiniz, daha sonra departman sayfasında aynı grafik arka plan boyutlarına genişletilebilir. Ya da tersi yapılabilir. Büyük görüntü küçültülerek başparmak tırnağı boyutuna indirgenebilir.

Kaynak: Ostim.org.trweb sitesinde yayımlanan ve Microsoft.com web sitesi kaynak gösterilerek oluşturulan “Web’de satış yapmanın sırları” isimli makaleden derlenmiştir (Erişim Tarihi: 23/04/2011).

Share

Bunları da Beğenebilirsiniz...